Jak vyřešit dřevník na palivové dřevo

Uskladnění palivového dřeva do dřevníku. Jak vybrat ten správný nebo si radši vyrobit svůj vlastní dřevník?

Jakmile jsme ve fázi, kdy máme palivové dřevo připravené, přichází důležitá otázka a to kam dřevo správně uskladnit. Každého určitě napadně, že by přišel vhod nějaký dřevník ať už ve formě prostého přístřešku nebo sofistikovanější kůlny.


 


Vyrobit si vlastní dřevník?


Česká republika je národ kutilů a proto není divu, že spousta staveb určených pro skladování dřeva nepochází ze supermarketu nebo hobbymarketu, ale z dílen šikovných a pacovitých lidí.


Ujasněme si idální atributy správně uskladněného dřeva: vzduch, sucho, přístupnost.


Tyto tři základní vlastnosti by měly splňovat všechny stavby určené pro skladování dřeva. Dřevo schne když je vlhkost odvětrávána, není dobré, když na dřevo prší a v neposlední řadě je třeba myslet na dostupnost, aby člověk mohl v zimě snadno a rychle naplnit košík a vrátit se do tepla.


 


Dřevo pod plechem


Nejjednodušší varianta pro uskladnění dřeva je úhledně a stabilně naskládané dřevo přikryté plechem nebo jinou střechou. Nedá se sice mluvit o plnohodnotném dřevníku, ale k účelu to poslouží. U této varianty je velice důležitá izolace od země, aby dřevo nenabíralo vlhkost z půdy. 


Kůlna


Jako složitější, ale o to efektivnější řešení se nabízí stavba kůlny či zahradního domku či dřevníku, který má stěny a dá se využít nejen na skladování dřeva. Takováto varianta je náročnější na cenu a míru práce, ale v dlouhodobém hledisku se vyplatí.


 


zahrada-728x90.jpg


Je lepší si dřevník na dřevo koupit?


Pro ty z nás, pro které je složité zatlouci hřebík bývá snazší cestou si dřevník jednoduše koupit. Vyjde nás to samozřejmě dráž, ale je to pro nás stále menší cena než úsilí a přemáhání, které bychom při domácí výrobě museli vynaložit.


Stejně jako při domácí výrobě dřevníku musíme uvážit tři základní vlastnosti, které by měla stavba pro uskladnění palivového dřeva mít: vzduch, sucho, přístupnost. Při kupovaném dřevníku tyto parametry nejspíš splníme.


 


Přístřešek na dřevo


Občas nám postačí pouze menší přístřešek/dřevník na dřevo a to zejména tehdy, pokud topíme dřevem tzv. na okrasu a chceme si pouze užít plameny.


 


Větší domek


Pokud chceme ale mít kvalitnější a hlavně větší prostor pro skladování dřeva na topení, vyplatí se investovat do většího zahradního domku/dřevníku , který poskytne nejen přístřeší pro dřevo, ale i pro další zahradní potřeby jako nábytek a podobně.