Kamna na dřevo jsou stále v oblibě nejen pro použití v chlaupě nebo chatě. Stále dost lidí bydlí na vesnici, kde není probém sehnat palivové dřevo a tak koupě kamen na dřevo není ničím neobvyklým. Na co ale dát pozor, když člověk není zrovna expertem přes kamna?
Je třeba se zamyslet co je hlavním důvodem koupě kamen a vzhledem k tomuto cíli zaměřit i náš další průzkum produktů – výkon kamen, konstrukce a další.
Většinou kamna kupujeme stylem výměny. Chceme zkrátka vyměnit stará kamna za nová takže místo pro ně už máme. Pokud ne, je třeba si rozmyslet jak bude probíhat topení – odkud budeme nosit dřevo, kam budeme vysýpat popel, kde je komín a podobně. nechte prohlédnout komín kominíkem.
Výkon kamen se udává v kilowattech a bývá většinou od 5 do 13 kw. Záleží tedy na tom jak velký prostor chceme kamny vytápět. Je rozdíl mezi vytápěním garáží a rodinným domem.
Dají se sehnat krásná kachlová kamna, která imitují kachlovou pec. Do moderního bytu se však hodí designová kamna s ostrými křivkami a moderními tvary.
Tepelný výměník v kamnech je vlastně systém potrubí, ve kterém se v kamnech od ohně ohřívá voda. Takto můžete při topení například ohřát i vodu.
Kamna na dřevo s prosklenými dvířky, kterými vidíte plameny vás zahřejí už jen pohledem. Je pravda, že sklo je třeba čas od času vyčistit (čtěte článek: 5 rad jak vyčistit krbové sklo po topení dřevem), ale pohled do ohně za to stojí.